Kiedy dokonaliśmy już zakupu nieruchomości staje przed nami moment odbioru mieszkania. To jedna z najważniejszych czynności w całym procesie inwestycji mieszkaniowej. Można udać się na spotkanie z deweloperem w towarzystwie inżyniera budownictwa, który dopilnuje wszystkich szczegółów lub zrobić to samodzielnie. Na co trzeba zwrócić uwagę?
Odbioru najlepiej dokonywać w świetle dziennym. Naturalne światło odkrywa więcej niedoskonałości. Na odbiór powinniśmy zabrać podstawowy sprzęt, tzn. przyrządy do mierzenia kątów, metrówkę, poziomicę, próbnik. Należy również mieć przy sobie projekt mieszkania i umowę. Przede wszystkim mierzymy lokal, by określić czy ma on właściwą powierzchnię. Tu ważne zastrzeżenie dotyczące zapisów umownych. Wymiary realne mogą o kilka procent różnić się od tych deklarowanych, powinno to być opatrzone odpowiednim zapisem w umowie. To w tych dokumentach znajdują się wszystkie kluczowe informacje na temat tego, jak powinno wyglądać nasze mieszkanie. Jest tam plan mieszkania i dokładny opis standardu, w którym powinny być oddawane wszystkie pomieszczenia. W kolejnym etapie odbioru sprawdzamy – porównując z projektem – układ instalacji: gniazdka, podłączenia pod wannę, toaletę i zlew. Sprawdzamy instalacje wentylacyjną. Najlepiej zrobić to za pomocą zapalniczki, której płomień po przyłożeniu do otworu wentylacyjnego powinien odchylić się w jego stronę. Mierzymy równość ścian i podłóg, dokładnie sprawdzamy, czy nie ma wybrzuszeń, zgrubień tynku, pęcherzyków powietrza itp. Z kolei na balkonie powinien być lekki spadek na zewnątrz, tak by woda deszczowa mogła odpływać. Kolejnym etapem jest sprawdzenie powierzchni ścian i wylewek. Powinny być one gładkie, bez pęknięć i śladów jakichkolwiek napraw.
Najlepszym i polecanym rozwiązaniem jest dokonanie odbioru mieszkania w towarzystwie osoby, która zna się na budownictwie, najlepiej profesjonalnego specjalisty (inżyniera budownictwa). Wówczas możemy mieć pewność, że odbiór mieszkania będzie bardzo dokładny. Specjalista z całą pewnością lepiej sprawdzi instalacje, wymiary, powierzchnie ścian, podłóg, tynki itp.
Protokół odbioru mieszkania – koniecznie! Wszystkie znalezione przez nas w mieszkaniu usterki powinny zostać zapisane w protokole odbiorczym. Nie zgadzajmy się na żadne ustne ustalenia, gdyż wiążące są tylko te spisane. Dodatkowo pamiętajmy, że w protokole, poza wskazaniem usterek powinien znaleźć również termin, w którym usterki te zostaną naprawione. Protokołu nie powinniśmy podpisać w sytuacji, gdy w mieszkaniu są wady uniemożliwiające zamieszkanie. Wówczas konieczne będzie usunięcie tych wad przez dewelopera i umówienie się na kolejne spotkanie, tym razem takie, które skończy się podpisaniem protokołu odbioru mieszkania.